
Optometrysta (NO03204) – profesor UAM doktor habilitowany nauk medycznych (od 2020 r.), doktor biofizyki (od 2008 r.), magister optometrii (od 2003 r.), optyk okularowy; profesor uczelni w Laboratorium Fizyki Widzenia i Optometrii Uniwersytetu im.Adama Mickiewicza w Poznaniu; pracownik naukowy i dydaktyczny na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu; Założyciel i specjalista w Centrum Terapii Wzroku OPTOPLUS (wcześniej Centrum Optometrii i Terapii wzrokowej COTW); Przez wiele lat (do 2021 r.) kierownik i specjalista Centrum Optyki i Optometrii Fundacji UAM oraz pracownik naukowy w Laboratorium Fizyki Widzenia i Neuronauki Centrum Nanobiomedycznego w Poznaniu.
Specjalizuje się w zaburzeniach funkcji wzrokowych wynikających z nieprawidłowego ustawienia gałek ocznych (zezy ukryte i jawne), dysfunkcji akomodacji, konwergencji, nieprawidłowego widzenia obuocznego, niedowidzenia, problemów wzrokowych w czytaniu, zajmując się również usprawnianiem widzenia w złożonych stanach takich jak zaćma wrodzona, oczopląs lub wzrokowe zaburzenia neurologiczne.
Wykonuje badania optometryczne i pełną diagnostykę optometryczną mającą na celu: (1) dobranie odpowiedniej korekcji wady refrakcji (okularami lub soczewkami kontaktowymi), (2) usprawnienie widzenia poprzez ćwiczenia wzrokowe (Optometric Vision Therapy - VT).
Podczas pracy z pacjentem współpracuje z lekarzami okulistami, neurologami, fizjoterapeutami, logopedami, psychologami, pedagogami i terapeutami integracji sensorycznej.
Jest jednym z pionierów OVT w Polsce, a wiedzę w tym zakresie zdobyła poprzez pracę na Uniwersytecie im.Adama Mickiewicza w Poznaniu, kursach zakresu VT prowadzonych przez specjalistów najwyższej klasy z USA i Europy. Jest w stałym kontakcie z specjalistami w zakresie VT (w tym prof.WC Maplesem), z którymi regularnie konsultuje trudniejsze przypadki.
Jest wykładowcą na kierunku Optometria na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, prowadząc zajęcia z Widzenia obuocznego, Terapii widzenia, Optometrii pediatrycznej, Metod neurofizycznych badania mózgu oraz Percepcji wzrokowej z neuronauką.
W pracy naukowej zajmuje się badaniami neurofizjologicznymi związanymi z widzeniem obuocznym, ruchami oczu, zezami, niedowidzeniem, zaburzeniami motorycznymi, uczeniem się motorycznym, rozwojem widzenia u dzieci, jak i metodami neurostymulacji mózgu w zaburzeniach wzrokowych. Wypromowała ponad 80 magistrantów, 4 doktorantów, a kolejnych 5 doktorantów jest w trakcie przewodu doktorskiego pod jej opieką.
Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych o zasięgu międzynarodowym, a wyniki swoich badań prezentowała na wielu konferencjach naukowych.
Link do publikacji naukowych:
https://www.researchgate.net/profile/Anna-Przekoracka-Krawczyk
Jest członkiem: Polskiego Towarzysta Optometrii i Optyki (PTOO); Komisji Etyki PTOO; Środowiskowej Komisji Akredytacyjnej Optyki Okularowej i Optometrii (ŚKAOOiO);