Kim jest optometrysta?
To specjalista systemu ochrony zdrowia praktykujący w zakresie badania wad refrakcji i zaopatrzania w pomoce wzrokowe. Zajmuje się on także diagnozą i terapią w zaburzeniach widzenia.
W Opto+ pracują specjaliści z optometrii, którzy ukończyli studia wyższe kierunkowe i stale poszerzają swoją wiedzę na kursach, szkoleniach, konferencjach i seminariach.
Jakie są zadania zawodowe optometrysty?
W gabinecie optometrysty przeprowadza się:
- badanie ostrości wzroku do dali i bliży wzrokowej
- badania mające na celu określenie wady refrakcji i dobór odpowiedniej korekcji okularami lub soczewkami kontaktowymi
- badania mające na celu określenie zaburzeń widzenia jedno i obuocznego takich jak zaburzenia akomodacji, wergencji, ruchów oczu, niedowidzenia, ekscentrycznej fiksacji i zeza
- dobór pomocy dla słabowidzących
- trening wzrokowy mający na celu przywrócenie sprawności procesu widzenia u osób dorosłych i dzieci
Ważne!
W badaniach tych nie stosuje się środków farmakologicznych ani urządzeń wymagających ingerencji w oko.
Jeśli widzisz potrzebę badania wzroku u swojego dziecka lub sam poszukujesz specjalisty, który właściwie oceni funkcjonowanie twojego układu wzrokowego i dobierze najlepszą korekcję, umów się na wizytę w Opto+.
Pierwsza wizyta dziecka u optometrysty
Dziecko przyjmowane na pierwsze badanie optometryczne powinno mieć wypis z aktualnymi wynikami badania okulistycznego jeżeli takie posiada. Jeśli mały pacjent jest pod stałą kontrolą okulisty niezbędne jest dostarczenie wyników badań okulistycznych (wypis karty pacjenta/ ksero karty pacjenta/ opis okulistyczny), a także jeżeli możliwe informacje o noszonej korekcji okularowej.
Pierwsza wizyta osoby dorosłej u optometrysty
Osoba dorosła przyjmowana na pierwsze badanie optometryczne nie ma obowiązku odbycia wcześniejszego badania okulistycznego. Jeśli wywiad lub uzyskane podczas badania optometrycznego wyniki będą sugerowały zmiany patologiczne oka lub inne nieprawidłowości, pacjent skierowany zostanie na dalszą diagnozę do lekarza okulisty lub lekarza innej specjalności.
Cała wizyta zajmuje ok. 40-60 minut. Do Opto+ trafiają pacjenci z różnymi bardzo złożonymi wadami wzroku, kierowani również z innych ośrodków z całej Polski. Część osób dojeżdża z setki kilometrów, co powoduje opóźnienia. Złożoność przypadków i badań, które są wykonywane powoduje, że czasami badania się przedłużają, dlatego godzinę przyjęcia prosimy traktować jako orientacyjną. Cenimy czas każdego pacjenta, ale nieraz, niezależnie od nas, badanie trochę może się przedłużyć i konieczne będzie cierpliwe oczekiwanie na wezwanie. W Optop+ mamy przyjemną i wygodną poczekalnię, na której czas oczekiwania zleci szybko.
Kim jest okulista?
To lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu. Podczas badań posługuje się testami i urządzeniami oftalmicznymi pozwalającymi na wykrywanie wady wzroku i chorób oczu. Na postawie wykonanych badań dobiera odpowiednią korekcję wady refrakcji lub podejmuje leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.
W Opto+ wykonywane są badania okulistyczne zarówno dzieci jak i dorosłych w każdym wieku. Ośrodek wyposażony jest w aparaturę pozwalającą wykryć większość schorzeń narządu wzroku, z tego powodu możliwe jest podjęcie wczesnego leczenia lub obserwacji.
Pierwsza wizyta dziecka u okulisty
Na badaniu, w zależności od wieku i możliwości współpracy, sprawdzana jest ostrość wzroku, wada refrakcji po porażeniu akomodacji (zakropleniu oczu), oceniany jest przedni i tylni odcinek oka (badanie dna oka) oraz w razie wskazań badanie ciśnienia śródgałkowego. U starszych dzieci, w razie potrzeby wykonywane jest również badanie OCT lub pomiar długości gałki ocznej.
Wskazane jest, aby rodzice zabrali ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną- okulistyczną oraz okulary korekcyjne, jeżeli dziecko takowe posiada.
Cała wizyta zajmuje ok. 40 minut, ponieważ po zakropleniu oczu konieczne jest odczekanie ok. 20-25 minut, aby krople zaczęły działać. W związku z faktem, że badamy nawet małe dzieci, a nie wszystkie współpracują, część z badań ulega wydłużeniu, dlatego godzinę przyjęcia prosimy traktować jako orientacyjną. Cenimy czas każdego pacjenta, ale nieraz, niezależnie od nas, badanie trochę może się przedłużyć i konieczne będzie cierpliwe oczekiwanie na wezwanie. W Optop+ mamy przyjemną i wygodną poczekalnię, na której czas oczekiwania zleci szybko.
Nasi specjaliści okulistyki mają wieloletnie doświadczenie w badaniach dzieci, również niemowląt. Pamiętaj, że każde dziecko, powinno przejść badanie okulistyczne-profilaktycznie, gdy skończy pierwszy rok życia, nawet jeżeli nie ma w rodzinie poważnych chorób oczu, czy wad wzroku. Natomiast w przypadku gdy dziecko obarczone jest rodzinnie dużymi wadami wzroku, zezami lub chorobami oczu lub w stanach z problemami okołoporodowymi, wskazane jest wykonanie badania nawet przed ukończeniem pierwszego roku życia. Wczesne wykrycie wady wzroku, czy choroby oczu znacznie zwiększa szanse na rozwój widzenia czy wyleczenie choroby.
Nasi specjaliści ściśle ze sobą współpracują. Jeżeli wskazane będzie stosowanie specjalistycznych soczewek kontaktowych, pacjent zostanie skierowany do odpowiedniego specjalisty-kontaktologa, jeżeli stwierdzone będzie niedowidzenie czy zez – pokierowany będzie na konsultacje do optometrysty pod kątem wprowadzenia ćwiczeń wzroku, a w razie dużych kątów zeza – na zabieg chirurgiczny.
Opto+ specjalizuje się również z kontroli progresji krótkowzroczności, czyli stosujemy wszelkie możliwe metody spowalniania przyrostu wady krótkowzrocznej, należą do nich: niskostężeniowa atropina, soczewki ortokeratologiczne, soczewki kontaktowe wieloogniskowe czy soczewki okularowe MiyoSmart. Nasi specjaliści ocenią, która z metod będzie najbardziej efektywna dla Waszego dziecka i wprowadzi odpowiednią terapię.
Pierwsza wizyta osoby dorosłej u okulisty
Na badaniu tym oceniona będzie ostrość wzroku, wada refrakcji, przedni i tylni odcinek oka i w razie wskazań szersze badania, czyli ocena ciśnienia oka, OCT, topografii rogówki, czy pomiar pola widzenia. Jeżeli rozpoznana będzie choroba oczu podjęte będzie odpowiednie leczenie lub obserwacja. Opto+ współpracuje z innymi ośrodkami specjalistycznymi, do których pacjent jest kierowany na zabiegi chirurgiczne, jeżeli takowe są wskazane.
-
Cennik
-
Terapia stacjonarna
-
Fizjoterapia