Logopeda
Psycholog
Psycholog/psychoterapeuta
Psycholog zajmuje się rehabilitacją neuropsychologiczną, w ramach której prowadzi terapię funkcji poznawczych (językowych, wzrokowo-przestrzennych, pamięci i uwagi) oraz funkcji wykonawczych i emocjonalno-motywacyjnych powstałych na skutek uszkodzenia mózgu.
Psychoterapeuta udziela pomocy psychologicznej Pacjentom i ich bliskim, wspierając ich w procesie adaptacji do życia z niepełnosprawnością. Psychoterapia to wspólna podróż pacjenta i terapeuty, w której terapeuta podąża za pacjentem równocześnie wspomagając dookreślanie drogi dbając o bezpieczeństwo obojga.
Pacjent korzystający z psychoterapii nie musi doświadczać zaburzeń psychicznych, a może jedynie odczuwać potrzebę poprawienia jakości swojego życia i funkcjonowania psychicznego. Psychoterapia może m.in. zwiększyć motywację do działania, wzmocnić lub wydobyć pewność siebie czy poprawić komunikację z innymi ludźmi.
Psychoterapia, poza funkcją uleczającą, pełni rolę wspierającą – uczy wykorzystywać naturalny potencjał, który w każdym jest obecny. Psychoterapia opiera się głównie na rozmowach terapeuty z pacjentem, jest leczeniem rozmową. W terapii rozmawiamy po to, żeby pomóc drugiemu człowiekowi, ulżyć w jego emocjonalnym cierpieniu. Kontakt terapeuty z pacjentem opiera się na życzliwym słuchaniu, szacunku, zaciekawieniu, otwarciu się na mapę drugiego.
Nie możemy zmienić naszej przeszłości, ale możemy zmienić nasz stosunek do niej, po to, aby – bez jej ciężaru i ograniczeń – żyć pełniej, w zgodzie z samym sobą.
Logopeda
Logopedia zajmuje się wyrażaniem naszych myśli czyli procesem komunikacji. Bada przyczyny zaburzeń mowy – zarówno te najczęściej dostrzegane, nazywane potocznie wadami wymowy, ale także zajmuje się szukaniem przyczyn zaburzeń językowych. Logopedia jest szeroką dyscypliną, a logopeda może udzielić wsparcia już noworodkowi: ocenia odruchy fizjologiczne, bada aparat artykulacyjny oraz ocenia napięcie mięśni mimicznych i języka. W okresie rozwoju mowy dziecka zajmuje się głównie doskonaleniem jej, w tym korygowaniem dyslalii takich jak sygmatyzm – seplenienie, rotacyzm – reranie, kappacyzm, gammacyzm, lambdacyzm, czy mowa bezdźwięczna. Udziela wsparcia w zakresie przyswajania odpowiedniego poziomu sprawności językowej. Usuwa trudności w nauce czytania i pisania.
Nie ma górnej granicy wieku, gdy można zgłosić się do logopedy. Terapeuta skutecznie pomaga osobom dorosłym: prowadzi rehabilitację przy uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego, uczy prawidłowej emisji głosu, koryguje problemy artykulacyjne.
W przypadku każdego pacjenta po szerokiej diagnozie i ustaleniu przyczyn terapia logopedyczna zakłada wprowadzenie zmian, aby umożliwić posługiwanie się w pełni tym niezwykłym darem, jakim jest komunikacja werbalna.
Terapia psychologiczna oraz logopedyczna w Centrum Optoplus to praca w systemie jeden-na-jeden, w ramach której wszystkie działania terapeutyczne dostosowane są do indywidualnych potrzeb i aktualnych możliwości pacjenta. Wykorzystujemy różnorodne narzędzia i techniki terapeutyczne; dążymy do likwidacji wszelkich zaburzeń i dysfunkcji rozwojowych, wspieramy szeroko pojęty proces rehabilitacji, przywracamy pacjentom ich naturalny dobrostan psychofizyczny. Bliskie jest nam podejście holistyczne oraz systemowe: dbamy o różnorodne sfery funkcjonowania pacjenta: społeczno-komunikacyjne, językowe, poznawcze, emocjonalne i psychologiczne, wzmacniamy naturalny system wsparcia społecznego – prowadzimy konsultacje dla rodzin. W celu optymalizacji procesu leczenia wykwalifikowani terapeuci pracują w zespole, dzięki czemu możliwa jest wzajemna wymiana informacji, bieżąca ewaluacja celów, wpływa to na osiągany sukces terapeutyczny, satysfakcję i zadowolenie naszych klientów.
-
Kursy
-
Kontakt