
Optometrysta, specjalista doboru pomocy dla słabowidzących
TYTUŁ/STOPIEŃ: magister inżynier (MSc), optometrysta, optyk okularowy
NUMER OPTOMETRYSTY: NO07309
Optometrysta z wieloletnim doświadczeniem w badaniu i korekcji wad wzroku oraz doborze pomocy dla słabowidzących. Nauczyciel akademicki z zakresu optometrii.
Dyplom optometrysty uzyskał w roku 2007 na Politechnice Wrocławskiej, a wcześniej ukończył studia magisterskie i inżynierskie z zakresu informatyki na Uniwersytecie Szczecińskim. W roku 2019 ukończył Podyplomowe Studium Metodologii Badań Naukowych na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, realizując tam rozprawę doktorską z zakresu wykorzystania anomaloskopu do badań zaburzeń widzenia barwnego oraz wczesnej detekcji zaćmy.
Już w trakcie studiów jego zainteresowania skupiały się wokół pomocy osobom o najsłabszym wzroku. Uczestniczył w spotkaniach w pobliskiej szkole dla niewidomych i słabowidzących gdzie zapoznawał się z ich sposobem życia i radzenia z trudnościami dnia powszedniego. Od 2008-2009 uczestniczył w szkoleniu z doboru pomocy dla słabowidzących prowadzonego przez specjalistów w tej dziedzinie z Eschenbach Polen. W 2014 uczestniczył w warsztatach z doboru pomocy optycznych z dr Paulem Freemanem wybitnym specjalistą w tej dziedzinie. W kolejnym roku uczestniczył również w 12 h seminarium online organizowanym przez PTOO również prowadzonym przez Paula Freemana. Wspiera i uczestniczy w wielu prelekcjach oraz programach edukacyjnych propagujących wspieranie osób z upośledzeniem wzroku. Od 2008 r. organizuje pikniki dla osób słabowidzących, gdzie prezentuje i uczy posługiwania najnowszymi rozwiązaniami wspierającymi osoby ze słabym wzrokiem. Za zaangażowanie i pomoc tym osobom w 2010 roku uzyskał wyjątkowe odznaczenie - Złotą Odznakę Polskiego Związku Niewidomych.
Od ponad 15 lat prowadzi gabinet optometryczny w Pile, gdzie zajmuje się badaniami złożonych wad wzroku oraz doborem korekcji okularowej i soczewkowej, a także doborem optycznych i nieoptycznych pomocy dla słabowidzących. Obecnie współpracuje z Optop+ w Poznaniu, gdzie zajmuje się doborem specjalistycznych pomocy dla osób słabowidzących. Od 2014 r. pracuje również jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza przy Laboratorium Fizyki Widzenia i Optometrii, gdzie prowadzi zajęcia z doboru pomocy dla słabowidzących na kierunku Optometria.
Link do publikacji: https://www.researchgate.net/